wydajny komputer przemysłowy


Przewaga komputerów fanless na wentylatorowymi

Jeszcze popularniejsza gama producentów oferujących komputery przemysłowe stosuje sprawdzoną metodę chłodzenia. Przeprowadzana jest często poprzez elementy pasywne obudowy, będącej bardzo dużą powierzchnię (wzdłużne lamele, żebra). Najczęściej wykorzystywany jest aluminiowy lub miedziany blok cieplny (ang. heat block) skutecznie odprowadzający ciepło z podstawowej jednostki obliczeniowej. Spód radiatora pokrywany jest zazwyczaj specjalną pastą termoprzewodzącą, która ma za zadanie wypełnić niewidoczne gołym okiem nierówności powierzchni na końcu z CPU, a jeszcze zwiększyć powierzchnię przewodzenia ciepła wytwarzanego przez procesor. Drugim rodzajem jest traktowanie rurek cieplnych (ang. heat-pipes) o średnicach 3-12mm zawierających parujący i skraplający się płyn. Jest on używany do transportu ciepła, co daje dostarczanie jego dużych ilości przy nieznacznej różnicy temperatur.

Zalety komputerów przemysłowych fanless

Odporność na warunki przemysłowe

Obudowa chłodzona pasywnie izoluje w znacznym stopniu wrażliwe elementy elektroniczne. Jest to zapewne pomysł na pozycję komputera w trudnych warunkach przemysłowych, takich jak wielkie zapylenie powstające podczas obróbki materiałów, czynniki żrące oraz indywidualne cząstki stałe. Najczęściej poszukiwany w poprzednich miesiącach komputer przemysłowy i3 to model Delta-Mini200-i3, którego obudowa zrobiona jest z aluminiowego odlewu poddanego procesowi chemicznego anodowania. Konstrukcja jest czysta, co przekłada się w i na skuteczność odprowadzania ciepła. Warto też podkreślić, iż brak elementów mechanicznych, takich jak wentylatory zapewnia wyższy komfort pracy, a też znacząco obniża awaryjność – nie istnieje zagrożenie zatarcia się lub całkowitego zatrzymania coolera. Obecność kurzu i pyłu może też negatywnie wchodzić na życie podzespołów elektronicznych, przynosząc ich szybsze zużycie.

Cicha praca

Praktycznie cały hałas generowany przez komputer pochodzi od umieszczonych w nim wentylatorów. Eliminując coolery, można znacząco zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować (przy użyciu dysków SSD) szum. W sukcesu jednostkowych urządzeń nie jest to duże, a przy kilkunastu komputerach umieszczonych na trasy produkcyjnej poziom hałasu może być czynnikiem stanowiącym o komforcie pracy.

Brak ruchomych części

Elementy ruchome w komputerze są wrażliwe na zniszczenia mechaniczne wykonane przez odłamki, wstrząsy i wibracje. Większość, jeżeli nie wszystkie, ruchomych części komputera to wentylatory. Gdy cooler ma usterkę mechaniczną, nie tylko wymaga wymiany, ale także zagraża poprawności działania systemu operacyjnego. W wypadku wielkiego gwałtownego wzrostu temperatury uruchomione aplikacje mogą utrzymywać się niestabilnie, a w ekstremalnych wypadkach komputer zacznie się restartować lub samoczynnie wyłączać. Poszczególne elementy internetowe potrafią się przegrzać i ulec trwałemu uszkodzeniu. Dzięki takiemu komputerowi bez wentylatora można wyeliminować ryzyko awarii mechanicznej coolera.

Porty I/O – podstawowe elementy komputera przemysłowego

W wypadku portów wejścia/wyjścia nie możliwość ich doskonale zabezpieczyć przed dostępem pyłu i kurzu. Z pomocą przychodzą zaślepki przeciwpyłowe wykonywane głównie z tworzyw sztucznych, takich jak PE. Zaślepka USB z lekkim uchwytem pozwoli zabezpieczyć popularny port, natomiast zaślepka sieciowa RJ-45 ochroni wrażliwe styki portów Ethernet.


Copyright © 2018 Fanless.pl