komputer z ochroną IP65


Podstawowe rodzaje komputerów przemysłowych

Na przestrzeni lat, rynek industrial PC został wydany na wiele grup produktów, z których pewne są rozbudowanymi wersjami, a niektóre całkiem nowymi formami. Prawie w każdej z ostatnich części wprowadzono też osobne standardy. Podstawowym rodzajem komputera ekonomicznego są konstrukcje jednopłytkowe, określane angielskim mianem SBC (Single-Board Computer). Cechują się one tym, że procesor i opinię oraz wszystkie kontrolery są zintegrowane na poszczególnej PCB. Dzięki temuż mają małe gabaryty i chętnie je wbudować w maszynach, jednak z przeciwnej części, ich skorzystanie w przemyśle wymaga dobrego ich uszczelnienia.

Wielu producentów, rozumiejąc problemy związane z użyciem SBC, przynosi ich obudowane wersje, wyposażone ponadto w nośniki pamięci. Stanowią ostatnie komputery typu Box-PC, które niejednokrotnie korzystają szerokie radiatory, a w niekonwencjonalnym wydaniu są także chłodzone bezwentylatorowo. Dzięki temu przedstawiają się dużą niezawodnością, nawet jeżeli włączy się spożywa w uciążliwych warunkach środowiskowych.

Najlepszym obecnie sposobem zbudowania komputera typu Box-PC jest skorzystanie przemysłowej płyty głównej oraz dobrych kart rozszerzeń. Płytę główną tego gatunku można i skorzystać samodzielnie i wbudować ją we pomieszczeniu maszyny, bądź zakończyć w przemysłowej obudowie komputerowej. Zachowa ona ogromną niezawodność, typową dla sprzętu przemysłowego, o ile lecz jest użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta. Przemysłowe płyty główne zezwalają na dosyć elastyczne tworzenie konfiguracji IPC, zaś w tym samodzielne dobieranie procesora, wielkości pamięci, dysków silnych i kart rozszerzeń. W nowoczesnych konstrukcjach często jednak przemysłowe płyty główne posiadają obecnie zintegrowane procesory, co zazwyczaj chociaż nie jest ważnego problemu, gdyż wybór materiałów na placu jest dostatecznie wyjątkowy również bogata śmiało znaleźć model pasujący do projektowanej aplikacji.

prowadzącym jest dziś format 3,5”, stanowiący niemalże połowę formatu 5,25”. Płytki te mają standardowo (razem z nazwą formatu ECX) wymiary 146 ×105 mm, choć niektórzy producenci tworzą kilka mniejsze modele, np. o wymiarach 146 ×102 mm. Bo są to wciąż całkowicie samodzielne urządzenia, producenci poszczególnych modeli sami decydują, czy zamierzają je dawać w dowolne interfejsy rozszerzeń – korzystając z światowych standardów. Dodatkowa pamięć, skoro nie jest umiejscowiona na płycie, zazwyczaj rozszerzana jest za pomocą gniazd

SO-DIMM, ewentualne bezprzewodowe karty sieciowe i modemy korzystają z gniazd miniPCI Express, a moduły z nośnikami danych można instalować w gniazdach mSATA. Oczywiście przeprowadzane są też wyprowadzenia do podłączania urządzeń zewnętrznych: USB, SATA, Ethernet, złącza wideo, COM, audio także pozostałe. W wypadku gdy komputer 5,25” jest za długi, a 3,5” przygotowuje się zbyt niski, można poszukać przykładzie w modelu 4”, którego wymiary są zgodne z komputerami EPIC (165 ×114 mm), lecz nie zachowano kompatybilności z PC/104. Z okresem rozpoczęły się pojawiać coraz mniejsze komputery jednopłytkowe. Tym razem jednak skorzystano z jednego z formatów płyt głównych, tj. pico-ITX, tworząc dosyć wielką jakość produktów oferowanych jako komputery jednopłytkowe w formacie 2,5”. Wymiar ich PCB wynosi dokładnie 100 ×72 mm także w realizacji mają najmniejsze, pełnoprawne, powszechnie dostępne, przemysłowe komputery jednopłytkowe.

Płyty główne

W sukcesie płyt głównych używanych w przemyśle, dostępne formaty odpowiadają analogicznym standardom na targu konsumenckim. Różnica polega tylko na grupie wykonania sprzętu, a zatem na jego mocy i niezawodności. Czasem widać odmienne dołączenie do użytkowanych interfejsów, które znajdowane są do określonych rodzajów aplikacji przemysłowych.

W praktyce, przeglądając ten rynek dla większych maszyn, wymagających wielu stron rozszerzeń, dobrym wyborem będzie może wciąż bardzo przystępny format ATX o wymiarach 305 ×244 mm. W sukcesie gdy oraz ten poziom był zbyt mały, można sięgnąć po znacznie rzadszy EATX (305 ×330 mm). Tak popularniejszy jest wybór płyt microATX (244 ×244 mm), które mają nierzadko dobry kompromis między liczbą gniazd rozszerzeń także ich klientem. Wynika więc z faktu, że w działalności rzadko który komputer potrzebuje dużo niż samej lub dwóch kart PCI czy PCI Express.

Aktualnie 244 ×244 mm to zazwyczaj dosyć dużo, dlatego moda na zbycie przemysłowych płyt głównych zdobył format mini-ITX o wymiarach 170 ×170 mm. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że część nowych przemysłowych płyt jest właśnie format mini-ITX, wciąż zawiera jedno gniazdo rozszerzeń, dwa gniazd pamięci RAM oraz dużo innych złączy.

Dwa biega po wpisaniu mini-ITX, w 2003 roku zaprezentowano standard nano-ITX o wymiarach 120×120 mm, czyli wielkości pudełka na płytę kompaktową. Format obecny w rzeczywistości obejmuje częściej komputery jednopłytkowe niż płyty główne, gdyż najczęściej produkty nano-ITX podawane są ze zintegrowanym procesorem, i klimatem oraz pamięcią RAM. Dodatkowe gniazda rozszerzeń, takie jak np. SO-DIMM czy miniPCI Express budowane są od spodu płytki. Również zajmuje się sytuacja z sklejkami w formacie pico-ITX. Stanowią one wymiary 100 ×72 mm i zintegrowane procesory. Producenci ponadto nierzadko rezygnują z montażu pełnych gniazd wyprowadzeń i powodują integratorom na własne dobieranie złącz, jakie będą wyprowadzone z użyciem uniwersalnych gniazd na PCB.

Marki w przemyśle nie zdobył standard BTX ani jego pochodne, ale znaleźć można komputery gospodarcze w przeciwnym formacie

UTX (88 × 108 mm), a wtedy nieco wyższe niż pico-ITX.

Warto także zwrócić opinię na wysokość płyty głównej, która zależy od zastosowanych złączy. Jeśli miana maszyna winna stanowić kiedy najmniejsza „wzwyż”, warto poszukać modeli opisanych hasłami „low profile” lub „thin” oraz niskoprofilowych kart rozszerzeń.

Komputery przemysłowe formatu NUC

W dzisiejszych latach na zbycie pojawiły się komputery przemysłowe oparte na świeżym standardzie płyt głównych 4x4", popularnie nazwanych Next Unit of Computing. Takie jednostki cechują się niewielkimi wymiarami, możliwością montażu VESA za monitorem oferując również wielką liczbę wejść oraz rozwiązań zewnętrznych. Z koncentracji na zintegrowane procesory niskonapięciowe komputery formatu NUC są pasywnie chłodzone.


Copyright © 2018 Fanless.pl